Czy cukrzyca jest chorobą dziedziczną?

Witam, chciałabym poprosić specjalistę diabetologa o informacje na temat predyspozycji do dziedziczenia cukrzycy w następującym przypadku: rodzice mojego partnera (rodzice obecnie mają ponad 65 lat, mój partner 30 lat z lekką nadwagą) mają cukrzycę (ojciec zachorował w wieku około 44 lat, natomiast matka od 8 lat). Innych przypadków cukrzycy w jego rodzinie nie stwierdzono. Bracia partnera (bez nadwagi) w podobnym jak on wieku są zdrowi. Nie wiem dokładnie, na który typ cukrzycy są chorzy rodzice, ale ojciec przyjmuje insulinę.

Różne źródła podają, iż choroba ta jest dziedziczna jako predyspozycja, lub jest dziedziczna, lub nie da się tego ustalić. Proszę także o informacje, czy jest coś co mogłabym zalecić partnerowi, aby zapewnić mu większe bezpieczeństwo i dbanie w kontekście uchronienia go przed tą chorobą. Z góry bardzo dziękuję za fachową wypowiedź w tym temacie. Wszystkiego dobrego, Dahrmma

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Niestety u Pani Partnera jest zwiększona predyspozycja do wystąpienia cukrzycy, co nie jest jednoznaczne z tym, że cukrzyca musi wystąpić.

Warto zawalczyć, żeby do tego nie doszło - cukrzyca pojawia się częściej u osób otyłych, tak więc wskazana jest redukcja masy ciała.W diecie należy unikać cukrów prostych oraz tłuszczów nasyconych, dietę warto wzbogacić owocami i warzywami. Systematyczny wysiłek fizyczny nie tylko pomaga utrzymać należną wagę ciała, ale także poprawia metabolizm węglowodanów.

Warto systematycznie przeprowadzać badania w kierunku cukrzycy.

Pozdrawiam

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy