Inhalacje z soli fizjologicznej

Co inhalacje z soli fizjologicznej, córka ma katar czy przy inhalacji powinna oddychać noskiem jak to powinno wyglądać? Czy inhalacje z soli fizjologicznej na katar są skuteczne, czy może lepiej ograniczyć się do normalnych środków dostępnych w aptekach? Nie chcę, żeby córka cały czas stosowała krople czy aerozol do nosa, dlatego traktuje inhalacje z soli fizjologicznej jako zamiennik. Czy lepiej stosować inhalacje z soli fizjologicznej na noc czy na dzień? Ma to jakiekolwiek znaczenie? Czytałam opinie, że po inhalacjach z soli fizjologicznej dziecko znacznie lepiej śpi a katar nie męczy w nocy tak bardzo, ale chciałabym przeprowadzic je prawidłowo, żeby nie zaszkodzić córce. I jeszcze jedno. Jaki wpływ mają inhalacje z soli fizjologicznej na alergie? Czy mogą pozwolić zwalczyć katar alergiczny, czy nie? Bardzo proszę o odpowiedź i pozdrawiam.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, nebulizacja za pomocą soli fizjologicznej ma na celu nawilżenie oraz oczyszczenie śluzówki jamy nosowej. Nebulizacja powinna trwać około 20-30 min i powtarzać ją można nawet do 6-8 razy dziennie w zależności od stanu dziecka. Tak, córka powinna przy inhalacji oddychać przez nos (głębokie wdechy) oraz wydychać przez jamę ustną.
Pozdrawiam