Co jest powodem stłuczenia wątroby u osoby nie nadużywającej alkoholu?

Mam 18 lat nie mam nadwagi, nie nadużywam alkoholu ani nie biorę żadnych leków na stałe mimo to na usg wyszło mi, że mam stłuszczenie wątroby o wzmożonej echogenności, a przy pęcherzyku żółciowym obszar hipoechogenny w stosunku do otoczenia najprawdopodobniej hiposteatozy o wymiarach 1.6cm x 1.5 cm co to może oznaczać?

Ewa Zawidzka Dietetyk, Wrocław

Witam serdecznie,

Stłuszczenie wątroby nie dotyczy tylko osób nadużywających alkoholu. Może także pojawić się u osób z nadwagą, otyłych, chorych na cukrzycę, z nieprawidłowym profilem lipidowym, problemami z hormonami, a także przyjmujących niektóre leki.

Pozdrawiam
Ewa Zawidzka

Dzień dobry,

być może stłuszczenie wątroby pojawiło się poprzez nieprawidłowy sposób odżywiania się. Aby stwierdzić czy Pani sposób żywienia jest prawidłowy proszę się zgłosić do dietetyka. Jeżeli będą jakiekolwiek błędy, to dietetyk wskaże prawidłowy sposób leczenia dietetycznego.

Pozdrawiam