Witam!
Istotne byłoby uściślenie od kiedy u syna pojawił się taki puls oraz czy to korelowało z wystąpieniem opisanych przez Pana dolegliwości.
Bardzo istotne jest, aby w przypadku zauważenia niepokojących objawów rozpocząć diagnostykę, aby nie przeoczyć poważniejszego schorzenia organicznego. Bardzo dobrze, że syn trafił pod opiekę specjalistów.
Wspomniał Pan, że przez ostatnie dwa lata syn bardzo intensywnie trenował. Czasem niskie tętno jest wyrazem przystosowania do wysiłku. U sportowców trenujących dyscypliny wytrzymałościowe może ono oscylować około 40/minutę. Dlatego ważne jest, aby móc określić kiedy pojawiły się dolegliwości oraz spadki tętna.
Nie wspomniał Pan jakie badania z krwi zostały wykonane. Być może warto byłoby zastanowić się nad niedoczynnością tarczycy, która pośrednio wpływa także na tętno. Wspomniał Pan, że syn schudł 50kg , w niedoczynności tarczycy spowolniony jest metabolizm i może dochodzić do nadwagi.
Warto obserwować w jakich okolicznościach występują objawy, czy są okresy, w których jest ich mniej i w jaki sposób wpływają na funkcjonowanie.
Pozdrawiam serdecznie
Niski puls czyli bradykardia to stan, w którym serce uderza w tempie mniejszym niż 50-60 razy na minutę. Przy takiej częstości serce nie jest w stanie zapewnić wystarczającej ilości krwi, dlatego bradykardia wymaga uważnej diagnostyki. o typowych objawów bradykardii należą: zawroty głowy, omdlenia, poczucie skrajnego wyczerpania i płytki oddech. Przyczyn bradykardii może być wiele. Często występuje ona w starszym wieku czyli po ukończeniu 65 roku życia. Poza tym bradykardię powodować mogą niektóre wady wrodzone serca, blok serca czy zespół chorego węzła zatokowego.
Bradykardię należy uważnie diagnozować. Pomocne jest w tym zwykłe ekg, wysiłkowe, ekg, test pionizacji czy badanie Holtera. W przypadku Pani syna badania te zostały wykonane i na pierwszy rzut oka nie ma w nich nieprawidłowości. Być może badania te trzeba powtórzyć. Np. w niektórych zaburzeniach rytmu serca zmiany można zaobserwować na przestrzenia czasu dłuższego niż 24 godziny. Prawdą jest też, ze bradykardię może powodować zapalenie mięśnia sercowego z jego następczą regeneracją.
Bradykardia towarzyszy też osobom uprawiającym sporty wytrzymałościowe. Należy do nich np. kolarstwo czy bieg długodystansowe. Czasami może wtedy występować bradykardii, która dochodzi do 30 uderzeń serca na minutę. Bradykardia występuje też u młodych osób i jest wtedy fizjologiczna. Ważne jest, aby nie występowały dodatkowe objawy tj. omdlenia czy poczucie skrajnego wyczerpania.
W niektórych przypadkach trzeba wszczepić stymulator.
Przyczyn stanu Pani syna może być wiele. Nie musi to być tylko bradykardia.
Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego raz i wykonać badanie ogólne krwi, w tym badanie cukru i TSH oraz badanie moczu. Osłabienie może towarzyszyć również chorobom tj. niedoczynność tarczycy czy cukrzyca. Przy cukrzycy może być ono połączone z chudnięciem i zwiększonym oddawaniem moczu, zwiększeniem apetytu oraz z osłabieniem widzenia i piciem nadmiernej ilości płynów.
Jeśli nie uda sie znaleźć przyczyny organicznej użyteczna może być wizyta u psychologa.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Interpretacja EKG i bradykardia zatokowa – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Niskie ciśnienie krwi, zawroty głowy, osłabienie – odpowiada Lek. Bartosz Topoliński
- Czy moje tętno nie jest za niskie? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam te niskie pulsy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Niski puls w spoczynku – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Czy takie tętno w spoczynku jest prawidłowe? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co może oznaczać taki puls? – odpowiada Lek. Karol Gołębiewski
- Torbiel pajęczynówki i niski puls – odpowiada Lek. Tomasz Stawski
- Jaka może być przyczyna takiego bardzo wysokiego pulsu z rana? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jakie są przyczyny mojego złego samopoczucia? – odpowiada Lek. Katarzyna Szymczak
artykuły
Puls - normy, pomiar, puls wysoki i niski
Puls nie powinien być ani zbyt szybki, ani za woln
Niskie ciśnienie i wysoki puls - przyczyny, objawy i leczenie
Niskie ciśnienie i wysoki puls to sytuacja, która
Bradykardia, czyli niskie tętno - przyczyny, towarzyszące dolegliwości, leczenie
Niskie tętno to sytuacja, w której serce pracuje w