Czy moje tętno nie jest za niskie?

Mam 42 lata. Moje tetno spoczynkowe wynosi miedzy 50 a 60. Raczej bliżej 50. Ciśnienie jest dobre. Nie uprawiam żadnych sportów. Czy moje tetno nie jest za niskie? Jaka jest minimalna granicą. Martwię się tym, gdyż na ostatniej wizycie tejarz zwrócił na to uwagę, ale nic nie powiedział.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

prawidłowy puls człowieka powinien wynosić od 60 do 100 uderzeń serca na minutę. Poprawny wynik u osoby w Pani wieku powinien wynosić około 70. Jeżeli tętno utrzymuje się w okolicach 50 - 60 uderzeń na minutę, to powinno być powodem do obserwacji i ewentualnego kontaktu z kardiologiem.

Za niskie tętno, zwane bradykardią (poniżej 60 uderzeń na minutę) może mieć różne przyczyny, należą do nich między innymi: wady serca, niedoczynność tarczycy czy regularny wysiłek fizyczny.

W teorii takie tętno nie zagraża życiu, jednak może być powodem jakiegoś schorzenia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących Pani zdrowia zalecamy, aby udała się Pani do kardiologa celem przeprowadzenia badań i postawienia jednoznacznej diagnozy.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym bradykardii:

https://portal.abczdrowie.pl/bradykardia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.