Czy takie poranne tętno spoczynkowe jest prawidłowe?

Czy poranne tetno spoczynkowe 75-80 przy normalnym cisnieniu u osoby 82 letniej jest prawidlowe
MĘŻCZYZNA, 82 LAT 2 miesiące temu

Leczenie przeciwkrzepliwe po wszczepieniu sztucznej zastawki serca

Pacjent, któremu wszczepiono zastawkę powinien poddać się leczeniu przeciwkrzpilwemu. Chcesz wiedzieć więcej na temat? Obejrzyj nasz film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

tętno spoczynkowe, to jest mierzone po dziesięciominutowym odpoczynku lub po przebudzeniu, jest różne w zależności od m.in. wieku. O ile u osób młodych może wynosić około 85 uderzeń na minutę, tak u osób w podeszłym wieku powinno być bliższe dolnej granicy, czyli 60 uderzeń na minutę.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/tetno-spoczynkowe-charakterystyka-pomiar-prawidlowy-puls-wysokie-i-niskie.

Natomiast tętno 75-80 uderzeń na minutę nie musi oznaczać niczego niepokojącego, jeśli przy tym ciśnienie krwi jest prawidłowe, a pacjentka nie cierpi z powodu chorób serca i układu krążenia, a dodatkowo nie doskwierają jej żadne dolegliwości.

Warto dokonywać pomiaru regularnie, zwracając przy tym uwagę na samopoczucie pacjentki. Jeśli tętno będzie utrzymywało się na tym samym poziomie stale lub nawet będzie wyższe, wówczas warto rozważyć wizytę u kardiologa.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-serca-zagrozenia-badania-laboratoryjne-kardiologiczne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy