Czy moje tętno jest prawidłowe?

Witam mam 27 lat, 177cm wzrostu, 60kg wagi nerwice lękową oraz depresję czy moje tętno wynoszące 118/86 i tętno 70 jest dobre ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Normy ciśnienia oraz tętna zależą od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, czy pomiar dokonywany jest w spoczynku, czy podczas aktywności fizycznej (oraz jak intensywnej), w domu czy w gabinecie lekarskim. Pan niestety nie podaje, w jakich okolicznościach otrzymał te wyniki, ani też czy towarzyszą Panu jakiekolwiek objawy złego samopoczucia. Aby móc się do tych wyników odnieść, przyjmę, że jest to jakaś wartość stała (uśredniona) w Pana przypadku, spoczynkowa. Optymalna wartość ciśnienia dla człowieka dorosłego w spoczynku wynosi 120/80 (mm Hg), a norma – do 139/100. W przypadku tętna norma wynosi od 60 do 100 uderzeń na minutę, a optymalne tętno spoczynkowe powinno wnosić 70-75 uderzeń na minutę. Jeśli tylko nie ma Pan jakichś niepokojących objawów (np. skoków ciśnienia), to Pańskie wyniki są jak najbardziej prawidłowe, a nawet optymalne. Jeśli jednak ma Pan odczucie czy objawy zbyt niskiego ciśnienia (np. zmęczenie, osłabienie, nadmierna senność, problemy z koncentracją uwagi, brak energii, zimne stopy i dłonie), to warto się skonsultować z lekarzem i zastanowić, czy nie są one spowodowane przyjmowaniem leków psychotropowych lub np. niedoczynnością tarczycy. Ciśnienie podnieść można też w naturalny sposób, np. poprzez spożycie kofeiny, żeń-szenia czy aktywność fizyczną i obserwować, jak zmienia się wtedy samopoczucie.

Więcej na ten temat przeczyta Pan w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/cisnienie-tetnicze-charakterystyka-normy-niedocisnienie-nadcisnienie.

Pozdrawiam Pana serdecznie!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.