Dlaczego mam te wysokie tętna?

Czy brak aktywności fizycznej może powodować wystąpienia wysokiego tętna (powyżej 100/min)i ciśnienia rozkurczowego powyżej 90 oraz skoków pulsu do 130po wstaniu z pozycji leżącej? Czy naprawdę aktywność fizyczna może to unormować? Czy to prawda?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

prawidłowy puls mieści się w granicach od 60 do 100 uderzeń serca na minutę. U osoby dorosłej norma wynosi około 70. Jeżeli zostały zauważone skoki tętna do 130, to powinna Pani udać się do lekarza.

Tachykardia, czyli częstoskurcz serca odpowiadający za wysoki puls jest powodem wielu schorzeń, należą do nich między innymi: wady serca, niewydolność układu oddechowego, nadczynność tarczycy, anemia czy nawet nerwica.

Jeśli chodzi o sposoby obniżenia pulsu w domowych warunkach, to należą do nich przede wszystkim dobrze dobrana dieta i uprawianie sportu. Według niektórych badań, tętno spoczynkowe u osób, które rozpoczęły treningi o charakterze tlenowym (np.: bieganie, ćwiczenia z wykorzystaniem orbitreka czy skakanki) spada o około 1 uderzenie na minutę w ciągu tygodnia ćwiczeń.

Sygnalizujemy, że jeżeli podejrzewa Pani u siebie jakąkolwiek chorobę lub gdy problem tachykardii nie mija, powinna Pani udać się na wizytę lekarską w celu wykonania specjalnych badań.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem poświęconemu Pani problemowi:

https://portal.abczdrowie.pl/tachykardia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.