Wysoki puls, co może oznaczać?

Dzień dobry. Mam takie pytanie: co to jest wysoki puls? Kiedy puls uznawany jest za wysoki? Jakie są dopuszczalne normy? Czy czynniki zewnętrzne mogą wpływać na poziom pulsu? Zastanawiam się czy puls powyżej pewnej wartości jest już uznawany za zbyt wysoki i jaki to może mieć wpływ na zdrowie. Kiedy należałoby się niepokoić zbyt wysokim pulsem? Czy jeżeli wysoki puls pojawia się podczas odpoczynku lub nawet snu, to czy jest to groźne? O czym może świadczyć, o jakiej chorobie, zbyt wysoki puls? Czym w ogóle jest pomiar ciśnienia? Jak działa ten mechanizm i czy u niektórych osób wysoki puls może być uznany za normę? Wydaję mi się, że mój puls od zawsze był na nieco wyższym poziomie i zastanawiam się czy jest to zupełnie normalne, czy też powinno mnie coś zaniepokoić. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wzorcowy puls to ok. 72 uderzenia na minutę. Przyjmuje się że od 60 do 90 uderzeń jest to puls normalny. Poniżej 50 jest bradykardia - stan zbyt wolnego bicia serca, a powyżej 100 uderzeń - tachykardia, często występuje po wysiłku i podczas emocji oraz stresu, natomiast w stanie uspokojenia i spoczynku jest stanem niepożądanym i może świadczyć o częstoskurczu, a co za tym idzie jakiejś wadzie serca, lub też może się brać z czynników środowiskowych (leki, kontakt z substancjami przyspieszającymi bicie serca, zbyt dużo kofeiny). Nie podano wartości tętna ani ciśnienia więc nie można określić czy taka już po prostu Twoja uroda że Twoje serce fizjologicznie bije szybciej a ciśnienie jest niskie, czy stanowi to ewidentnie o stanie patologicznym.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

ogólnie można się spotkać z różnymi normami pulsu – prawidłowy puls może mieć bowiem całkowicie odmienną wartość w zależności od tego, w jakim to wieku jest dany pacjent. Zazwyczaj za normę uznaje się puls z zakresu 60-80/minutę. Kiedy jest on niższy (to znaczy, kiedy puls osiąga wartość 50/min lub jeszcze mniej), to wtedy rozpoznaje się bradykardię, z kolei w sytuacji, kiedy wartość pulsu przekracza 100/min, to wtedy u pacjenta rozpoznaje się stan określany jako tachykardia.

Przyspieszony puls może wynikać tak naprawdę z wyjątkowo wielu różnych schorzeń – problem ten pojawiać się może chociażby w przypadku różnorodnych zaburzeń czynności serca. Do takich problemów mogą doprowadzać np. zaburzenia elektrolitowe (jak chociażby hipokalemia, czy zmniejszenie stężenia potasu we krwi), ale i anemia. Inną możliwą przyczyną wysokiego pulsu są choroby endokrynologiczne (np. nadczynność tarczycy), przyspieszony puls może pojawiać się również w przebiegu infekcji.

Możliwych przyczyn wysokiego pulsu wyróżnia się, jak widać, wyjątkowo dużo. Z tego właśnie względu przy rozważaniu, co doprowadziło do pojawienia się tego problemu, brane jest pod uwagę wiele różnych aspektów, m.in. to, czy u pacjenta pojawiają się jakieś inne jeszcze – poza wysokim pulsem – dolegliwości. Pacjentom, u których wysoki puls utrzymuje się przez dłuższy czas lub którzy doświadczają napadów, gdzie mają oni przemijająco wysoki puls, zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem.