Czy takie pulsy są prawidłowe?

Czy puls 56-57 W spoczynku jest dobry? Cisnienie 110 na 58 bądź 115 na 64? Mówimy już o niedocisnieniu? Czy są to prawidłowe pomiary? Serdecznie , pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

prawidłowa wartość pulsu u człowieka dorosłego powinna mieścić się w przedziale 60-100 uderzeń serca w okresie minuty. Optymalny puls to wartość około 70-75 uderzeń na minutę. Jeśli serce przekracza liczbę 100 uderzeń na minutę, mówi się o tachykardii, puls niższy niż 60 uderzeń na minutę świadczy o bradykardii. Jeśli zbyt niski puls pojawił się jednorazowo, mógł być wynikiem na przykład wzmożonego wysiłku fizycznego. Jednak proszę pamiętać, że każde odchylenie od podanej normy powinno zostać skonsultowane z lekarzem, zwłaszcza, gdy pojawia się niezależnie od wysiłku fizycznego i gdy utrzymuje się przez dłuższy czas. Przyczyny bradykardii to nie tylko wady serca, ale bardzo często przyjmowane leki lub niedoczynność tarczycy.

Odnośnie do prawidłowego ciśnienia, za właściwe można uznać, kiedy jego wartości nie będą przekraczać 120-129/80-84 mmHg, Ciśnienie 100/60 mmHg jest wartością skrajną – jeśli spadnie poniżej, uważane jest za zbyt niskie i wymaga konsultacji lekarskiej. Z pewnością lekarz zapyta o występowanie innych, pokrewnych objawów, takich jak bóle głowy, zawroty głowy, mdłości, szybkie męczenie się i zleci pełną diagnostykę. Część osób posiada obniżone ciśnienie bez dodatkowej przyczyny medycznej, dotyczy to zwłaszcza młodych, szczupłych kobiet.

Więcej na temat pulsu i ciśnienia znajdzie Pani w tych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/prawidlowy-puls,

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-cisnienia-krwi-wartosci-prawidlowe,

https://portal.abczdrowie.pl/niedocisnienie-tetnicze.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.