Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

przyjmuje się, że prawidłowe wartości dla ciśnienia krwi u dorosłych osób powinny mieścić się poniżej 120/80 mm Hg. Oczywiście niewielkie wahania nie świadczą o niczym niepokojącym, ponieważ ciśnienie krwi może być zależne od wielu czynników – w tym atmosferycznych, a także od momentu dokonania pomiaru.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-cisnienia-krwi-wartosci-prawidlowe.

O ile Pani ciśnienie krwi raczej nie budzi obaw, o tyle puls jest zdecydowanie za wysoki. Tachykardia, czyli częstoskurcz, to zaburzenie, o którym można mówić, gdy tętno przekracza 100 uderzeń na minutę. Oczywiście stres czy wysiłek fizyczny wpływają na niekiedy gwałtowne, ale krótkotrwałe podniesienie się pulsu, natomiast wysoka wartość po przebudzeniu się może wskazywać na takie problemy, jak: niedotlenienie, niewydolność krążenia czy wady serca. Zdarza się także, że alkohol czy papierosy, zwłaszcza ich nadużywanie, ma wpływ na pojawienie się tachykardii.

Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/prawidlowy-puls.

Jeżeli dolegliwości miały charakter incydentalny, proszę zwrócić uwagę, czy podobne wartości pomiarów są na porządku dziennym. W tym celu warto codziennie, o stałej porze dni – najlepiej rano – dokonywać dwóch pomiarów i wyniki zapisywać na kartce. Gdyby wysoki puls powtarzał się, warto skonsultować to z lekarzem. Niewykluczone, że pomocna byłaby kontrola u neurologa i badania takie jak EEG czy NMR głowy.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-poradzic-sobie-z-porannym-bolem-glowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty