Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 8 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Prawidłowy pomiar ciśnienia tętniczego

Samodzielny pomiar ciśnienia tętniczego może pomóc w zdiagnozowaniu nadciśnienia, jednak nie stanowi przesłanki do rozpoczęcia leczenia. Dr Piotr Gryglas tłumaczy, dlaczego w oparciu o sam dziennik pomiarów pacjenta, nie powinno się podejmować decyzji o rozpoczęciu leczenia.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

przyjmuje się, że optymalne ciśnienie krwi dorosłej, młodej osoby powinno wynosić średnio 120/80 mm Hg. W przypadku 130/100 mm Hg można podejrzewać, że ciśnienie krwi jest za wysokie.

O normach, a także metodach prawidłowego wykonywania pomiaru ciśnienia krwi przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/cisnienie-tetnicze-charakterystyka-normy-niedocisnienie-nadcisnienie.

Natomiast nie sposób na podstawie podanej wartości ocenić jego prawidłowość, ponieważ należy wziąć pod uwagę ewentualne choroby, wiek czy uśredniony pomiar np. z całego tygodnia. Jednostkowa wartość nie wskazuje na żadne zaburzenia – może być nawet efektem błędnego dokonania pomiaru.

Jeśli natomiast regularnie mierzy Pani ciśnienie i taka wartość przewija się wielokrotnie, to może być to wskazaniem do niezwłocznego skonsultowania się z kardiologiem. Warto również zwrócić uwagę na tryb życia – niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, a także przewlekły stres mogą sprzyjać zwiększonemu ryzyku wystąpienia nadciśnienia tętniczego.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/11-domowych-sposobow-na-obnizenie-cisnienia-krwi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy