Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 0 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Sól a nadciśnienie

Odpowiednia dieta ma bez wątpienia duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu i profilaktykę wielu chorób. Składnikiem diety, którego spożywanie powinno być szczególnie pod kontrolą, jest sól.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

nie sposób tego oceniać – jednorazowe wskazanie ciśnieniomierza niestety niewiele mówi na temat kondycji zdrowotnej pacjenta. Aby określić normy właściwego ciśnienia krwi, należy wziąć pod uwagę nie tylko płeć oraz wiek, ale także ewentualne współwystępowanie chorób, np. cukrzycy. Wszystko o ciśnieniu tętniczym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/cisnienie-tetnicze.

Uśredniając, dorosły człowiek powinien mieć ciśnienie ok. 120 mm Hg/80 mm Hg (choć pewne odchylenia nadal są w granicach tej normy), ale u pacjenta w wieku powyżej 80 lat dopuszczalne jest ciśnienie skurczowe w wysokości 150 mm Hg.

Natomiast oczywiście zbyt wysokie ciśnienie, jeżeli pojawia się notorycznie, nie jest leczone ani kontrolowane – owszem jest obciążające dla serca, a przez to stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjenta. Więcej o normach oraz charakterystyce nadciśnienia i niedociśnienia w naszym artykule, serdecznie zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/cisnienie-tetnicze-charakterystyka-normy-niedocisnienie-nadcisnienie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy