Nadciśnienie tętnicze - przyczyny

Nie tylko nieodpowiednia dieta skutkuje wystąpieniem nadciśnienia tętniczego. Dr Piotr Gryglas, kardiolog, omawia czynniki wystąpienia nadciśnienia leżące po stronie genetyki.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

hipotonia, czyli niedociśnienie krwi może zostać zdiagnozowana, gdy wartości znajdują się poniżej 100/60 mm Hg, przy czym przy takiej wartości pomiaru ciśnienia tętniczego pacjent zazwyczaj zgłasza dodatkowe dolegliwości – osłabienie, zmęczenie, mroczki przed oczami, zawroty głowy, wzmożone uczucie zimna. W takiej sytuacji lekarz może zlecić wizytę u kardiologa oraz założenie całodobowego holtera, który będzie dokonywał pomiaru ciśnienia krwi.

U osób dorosłych optymalnym ciśnieniem krwi jest w przybliżeniu 120/80 mm Hg – jeśli jednak Pani zazwyczaj ma niższe ciśnienie, ale nie towarzyszą mu żadne dolegliwości, to prawdopodobnie nie ma powodu do obaw. Warto jednak upewnić się, czy pomiaru dokonuje Pani we właściwy sposób. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/cisnienie-tetnicze-charakterystyka-normy-niedocisnienie-nadcisnienie.

Jeśli ciśnienie krwi budzi Pani niepokój, to na wszelki wypadek warto skontaktować się z lekarzem – internistą z przychodni POZ, który oceni zasadność skierowania Pani do specjalisty. W przypadku hipotonii pierwotnej nie podejmuje się żadnego leczenia, stan ten także nie ma wpływu na zdrowie pacjenta. Natomiast w przypadku gdy pacjent zaobserwuje nagle spadek ciśnienia, konieczna może być dalsza diagnostyka. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/niedocisnienie-tetnicze.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty