Leczenie choroby niedokrwiennej serca

Niedostateczne zaopatrzenie komórek serca w substancje odżywcze i tlen przyczynia się do powstania choroby niedokrwiennej serca. Dr Tomasz Pasierski opowiada o środkach farmakologicznych oraz innych metodach wspomagających leczenie tej choroby.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

tak, zdecydowanie takie ciśnienie krwi jest za niskie – zwłaszcza u osoby starszej. Normy dla wyniku ciśnienia krwi skurczowego i rozkurczowego zależne są od wieku – w przypadku osób do 80. roku życia optymalne byłoby ciśnienie ok. 140 mm Hg/80 mm Hg. Więcej o tym czym jest ciśnienie krwi oraz jakie są normy dla osób dorosłych w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/cisnienie-tetnicze-charakterystyka-normy-niedocisnienie-nadcisnienie.

O hipotonii, czyli niskim ciśnieniu krwi mówimy, gdy pomiar ciśnieniomierzem daje wynik poniżej 100/60 mm Hg. Choć nie jest tak niebezpieczna jak nadciśnienie, to jeżeli nie ma charakteru pierwotnego, należy podjąć diagnostykę. Zwłaszcza w przypadku Pani teściowej, gdy ciśnienie jest tak niskie.

Proszę skonsultować ten wynik z lekarzem z przychodni POZ – warto byłoby wykonać podstawowe badania, takie jak: morfologia krwi, badanie moczu oraz EKS i USG serca. Zachęcam do lektury materiału: https://portal.abczdrowie.pl/niskie-cisnienie-objawy-leczenie-zapobieganie.

Warto również zwrócić uwagę czy niskie ciśnienie krwi pojawiło się jednorazowo czy zdarzają się częściej takie spadki oraz czy towarzyszą im jakieś dolegliwości: osłabienie, omdlenia, zawroty głowy, tzw. mroczki przed oczami itd. Niekiedy niskie ciśnienie ma związek nie tyle z chorobą, co np. z odwodnieniem organizmu lub po prostu wiekiem – wskutek upływu czas serce przestaje być tak samo sprawne, natomiast naczynia są po prostu mniej elastyczne. To również może mieć odzwierciedlenie w ciśnieniu tętniczym krwi. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/hipotensja-objawy-przyczyny-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty