Czy z tym niskim ciśnieniem zgłosić się do lekarza?

Niskie ciśnienie u 24-latki. Witam, mam 24 lata i moje ciśnienie wynosi 92/67, dodam, że normalnie się odżywiam, staram się prowadzić aktywny tryb życia, czy powinnam się zgłosić do lekarza, czy to nie zagraża mojemu zdrowiu ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w swoim pytaniu nie zawarła Pani bardzo istotnych informacji: czy takie ciśnienie ma Pani od dawna, czy towarzyszą mu dolegliwości w postaci osłabienia, zawrotów lub bólu głowy, czy mierzy Pani ciśnienie regularnie.

Teoretycznie o niedociśnieniu tętniczym mówimy wtedy, gdy ciśnienie krwi spada poniżej 100/60 mm Hg. Oznacza to, że jest Pani blisko granicy, co może oznaczać rozważenie wizyty u kardiologa. Niedociśnienie tętnicze jest diagnozowane dużo rzadziej niż nadciśnienie, ale również może powodować szereg problemów zdrowotnych.

Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/niedocisnienie-tetnicze.

Przede wszystkim proszę upewnić się co do regularności takich wskazań ciśnieniomierza. W tym celu warto notować sobie wyniki z codziennych pomiarów – należy ich dokonywać o tej samej porze, nie bezpośrednio po wysiłku fizycznym czy obudzeniu się. Jeżeli tygodniowe pomiary wskazują na podobne wartości do podanych przez Panią lub zaobserwuje Pani znaczne wahania ciśnienia tętniczego krwi, wówczas warto skonsultować się ze specjalistą.

O tym, jak poprawnie mierzyć ciśnienie i jakie są jego normy przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/cisnienie-tetnicze-charakterystyka-normy-niedocisnienie-nadcisnienie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.