Prawidłowy pomiar ciśnienia tętniczego

Samodzielny pomiar ciśnienia tętniczego może pomóc w zdiagnozowaniu nadciśnienia, jednak nie stanowi przesłanki do rozpoczęcia leczenia. Dr Piotr Gryglas tłumaczy, dlaczego w oparciu o sam dziennik pomiarów pacjenta, nie powinno się podejmować decyzji o rozpoczęciu leczenia.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, u osób dorosłych ciśnienie skurczowe powinno wynosić <140 mm Hg, zaś rozkurczowe poniżej 90 mm Hg, jednak dla osób starszych te wartości są nieco inne. Ciśnienie skurczowe wówczas powinno oscylować pomiędzy 130-150 mm Hg u osób poniżej 80. roku życia i <150 mm Hg u osób starszych powyżej 80. roku życia. Zatem Pani pomiar wskazuje, że ciśnienie krwi jest optymalne. Warto zwrócić uwagę również na tętno – u osób starszych podczas spoczynku może być nieco niższe niż u osób dorosłych, to jest ok. 60-65 uderzeń na minutę. Serdecznie zachęcam do lektury artykułu, który omawia normy ciśnienia dla poszczególnych grup wiekowych oraz tłumaczy czym jest nadciśnienie oraz niedociśnienie. Znajdzie go Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/cisnienie-tetnicze-charakterystyka-normy-niedocisnienie-nadcisnienie. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty