Czy to oznacza nadciśnienie?

Mam pytanie odnosnie cisnienia tetniczego. Zazwyczaj mam ciśnienie tetnicze w normie tj. 120/80. Sa dni ze dolne cisnienie mam od 85-90 wowczas zaczyna mnie bolec glowa, zle sie czuje. Czy to juz nadcisnienie? czy przy tak nieznacznym wzroscie z 80 do 85 czy 90 moze pojawiac sie bol glowy? Cisnienie gorne nigdy nie przekracza 125. Mam otylosc brzuszna, ok 15 kg za duzo

Dzień dobry,

co do ciśnienia tętniczego jest wartością podlegającą bardzo dużym wahaniom.

Zależy między innymi od tak szybko zmieniających się parametrów jak nawodnienie organizmu czy zdenerwowania. Stąd mówi się niekiedy o syndromie białego fartucha na pewno nie raz Pan to słyszał. Zjawisko polega na tym, że pacjenci, że pacjenci denerwują się przed badaniem lekarskim, związku z czym ich ciśnienie krwi się podnosi i rzeczywiście wskazuje na nieprawidłową wartość.

Długoterminowo ciśnienie krwi również podlega również podlega różnego rodzaju wahaniom i zmienia się na przykład z wiekiem.

Dla porównania średnie ciśnienie krwi u dorosłego człowieka wynosi 120/80 mm Hg jako pierwsze podaje się ciśnienie skurczowe. Wartości te mogą wahać się jednak w pewnych przedziałach: ciśnienie skurczowe zwykle mieści się w przydziale 90-135 mm Hg, a rozkurczowe od 50-90 mm Hg.

O nadciśnieniu mówimy już w momencie, gdy ciśnienie skurczowe przekracza 140 mm Hg lub rozkurczowe jest wyższe niż 90. Jest to jednak wciąż łagodne podwyższone ciśnienie krwi. Ze względu na otyłość brzuszną wskazana była by zdrowe żywienie, nawodnienie organizmu aktywność fizyczna oraz zapisywanie w dzienniczku pomiary ciśnienia.

Najlepszym rozwiązaniem wskazana konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu w celu oceny objawów klinicznych i pomiarów ciśnienia tętniczego lekarz po zebranym dokładnym wywiadem oraz badaniem przedmiotowym zleci odpowiednią diagnostykę z krwi w tym lipidogram, Alat, potas, magnez, sód, morfologia z rozmazem, kreatynina oraz Ekg spoczynkowe które pomogą w ustaleniu powodów bólu głowy czy wspomnianym przez Pana ciśnieniu tętniczym.

Pozdrawiam