Czy muszę udać się do lekarza przy takim pulsie?

Dzień dobry, Od około dwóch tygodni obserwuję, że mój puls podczas siedzenia w pracy przy komputerze czy też podczas odpoczywania w domu (siedząc na kanapie) oscyluje w granicach 50-58 ale częściej przy tej niższej wartości. Czasami zdarza się, że jest on normalny w granicach 60-69 ale zdarza się również, że spada poniżej 50 uderzeń na minutę. Czuję się wtedy słabo, pojawiają się mroczki przed oczami, bóle i zawroty głowy oraz wrażenie omdlenia. Podczas snu zdarzyło się nawet że puls spadł do wartości 37. Miesiąc temu przechodziłem średnio Covid-19, bez konieczności hospitalizowania. Echo serca i rtg klatki piersiowej nie wykazał nieprawidłowości a badanie krwi wykazało lekko poniżej normy hemoglobinę (13,3 g/dl) i erytrocyty (4,44 mln/ql). Ostatnio również pojawiły mi się uciski w klatce piersiowej oraz uczucie braku tchu podczas wysiłku (konieczność wzięcia głębokiego wdechu, który nie zawsze mogę zrobić). Mam również nerwicę. Co powinienem zrobić z moim pulsem, czy mam się tym martwić, czy udać się na wizytę do kardiologa? Dziękuję za pomoc i odpowiedź.

W opisanej sytuacji (objawowa bradykardia) konieczna jest wizyta u kardiologa. Wstępnie można odbyć również wizytę u lekarza pierwszego kontaktu / internisty. Przebycie COVID-19 może spowodować różne zaburzenia w układzie sercowo-naczyniowym. W razie nasilonych objawów jak duszność, ból w klatce piersiowej czy zasłabnięcie należy wezwać pogotowie (999).

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Objawy, które Pan opisał, są wyraźnym sygnałem, aby udać się do lekarza. Obniżone tętno połączone z zawrotami głowy, uczuciem osłabnięcia czy omdlenia, może wskazywać na szereg różnych zmian chorobowych w organizmie człowieka. Zaliczają się do nich np.: niedoczynność tarczycy, zaburzenia hormonalne, zatrucia lekami, arytmie serca czy zaburzenia elektrolitowe.

Prawidłowe wartości pulsu u człowieka dorosłego powinny zawierać się w przedziale 60-100 uderzeń serca na minutę. Optymalny puls to wartość około 70-75 uderzeń na minutę. Jeżeli średnia wartość pulsu przekracza 100, możemy mówić o tachykardii. W Pana przypadku częstotliwość pracy serca jest niższa niż 60, co świadczy o bradykardii. Każda anomalia, nawet jeżeli pojawia się co jakiś czas, powinna zostać skonsultowana z lekarzem, zwłaszcza, gdy pojawia się niezależnie od aktywności człowieka i gdy utrzymuje się przez dłuższy czas. Przyczyny bradykardii to nie tylko wady serca, ale bardzo często skutek przyjmowanych leków lub niedoczynności tarczycy.

Proszę zapoznać się także z innymi materiałami traktującymi o tej materii na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-cisnienia-krwi-wartosci-prawidlowe,

https://portal.abczdrowie.pl/prawidlowy-puls,

https://portal.abczdrowie.pl/niedocisnienie-tetnicze.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.