Czy taki puls jest prawidłowy?

Dzień dobry mam pytanie przez 13 lat grałem w piłkę nożną ciągle jakiś sport od 6 lat raczej już nie udzielam się sportowo jak przez te 13 lat chodzę na siłownię ale też nie regularnie i moim pytaniem jest czy przez tyle lat jak codziennie ćwiczyłem mój puls który wynosi w spoczynku 50-60 czasami 70 jest normalny czy udać się lepiej do lekarza ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

prawidłowy puls u człowieka powinien wynosić od 60 do 100 uderzeń serca na minutę. Poprawny wynik u osoby w Pana wieku powinien wynosić około 70. Jeżeli tętno spoczynkowe oscyluje w granicach 50 - 60 uderzeń na minutę, to powinno być powodem do obserwacji i ewentualnego kontaktu z kardiologiem, chociaż w Pana przypadku, jest ono spowodowane najprawdopodobniej przeszłością sportową.

Za niskie tętno, zwane bradykardią (poniżej 60 uderzeń na minutę) może mieć różne przyczyny, należą do nich między innymi: wady serca, niedoczynność tarczycy czy regularny wysiłek fizyczny. W Pana sytuacji to ostatnie może mieć znaczenie. Jeżeli jest Pan sportowcem, kiedyś prowadził Pan aktywny tryb życia, a teraz regularnie ćwiczy, to podane tętno nie jest czymś nienormalnym i nie zagraża życiu.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących Pana zdrowia zalecamy, aby udał się Pan do kardiologa celem przeprowadzenia badań i postawienia jednoznacznej diagnozy.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym bradykardii:

https://portal.abczdrowie.pl/bradykardia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.