Dlaczego płód ma tak wysokie tętno?
Witam. Jestem w 3 trymestrze ciąży i niepokoi mnie tętno mojego dziecka. Na 3 głównych USG wydaje się bardzo wysokie. 1 trymestr 158, 2 trymestr 157, 3 trymestr 152. Czytałam że norma do 160, ale niepokoje się, że tak wysokie tętno może świadczyć o tym że moje dziecko jest chociażby niedotlenione i nieodwracalnie uszkodził się mózg. Czy jest to powód do niepokoju? Dodam, że sama mam tachykardię (tętno spoczynkowe około 120), a podczas sprawdzania tętna na USG byłam zestresowana. Pozdrawiam.

KOBIETA, 24 LAT 7 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam serdecznie,
o nieodpowiednim dotlenieniu dziecka oraz tachykardii możemy mówić w momencie, gdy tętno płodu przekracza normy, które wynoszą 110-160 uderzeń na minutę. W Pani przypadku faktycznie tętno jest dosyć wysokie, ale nie przekracza wyznaczonych norm.
Rozumiemy, że jest Pani pod opieką ginekologa. Gdyby zauważył on jakiekolwiek nieprawidłowości, to z pewnością by Panią o nich poinformował. W związku z tym najprawdopodobniej nie ma powodów do obaw i wszystko jest w porządku. Wspomina Pani, że sama ma tachykardię, a podczas badania odczuwała Pani stres – to również może mieć wpływ na wynik badania.