Czy tętno płodu w tym tygodniu ciąży jest prawidłowe?

Czy tętno płodu jest prawidłowe? Jestem w 11 2 tygodniu ciąży według usg (badanie prenatalne) wynik tętna wyszedł 172 uderzenia na minute? Czy to nie jest za dużo? Od czego to zależy? Dodam że rano piłam kawę, nie mam problemów z sercem ani krążeniem. Jakie są normy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zakres norm dla tętna płodu, wykrywalnego w badaniach już od 6. tygodnia, wynosi 110-160 uderzeń na minutę. Tak wysokie tętno w stosunku do dorosłego człowieka podyktowane jest bardzo szybkim wzrostem w życiu płodowym – przyspieszona akcja serca powoduje wypompowanie natlenowanej krwi z do tkanek z dużą częstotliwością. Więcej informacji w naszym artykule: https://parenting.pl/tetno-plodu.

Natomiast tętno przekraczające górną granicę – w przypadku Pani dziecka 172 uderzenia na minutę – może oznaczać już tachykardię i wymaga wnikliwej kontroli. Proszę skonsultować się z ginekologiem – warto ponowić badanie, by sprawdzić, czy jest to jednorazowe wskazanie, czy też wysokie tętno utrzymuje się.

Wypita o poranku kawa raczej nie ma wpływu na tętno dziecka – nieznacznie podwyższone (właściwie w granicach błędu) nie musi oznaczać niczego niepokojącego. Niemniej utrzymujące się, wysokie tętno płodu może wskazywać na szereg zaburzeń, w tym zakażenie wewnątrzmaciczne, ale też być reakcją na anemię u ciężarnej czy silny stres.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-ktg-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.