Dzień dobry,
Proszę skontaktować się z wykwalifikowanym dietetykiem, który pomoże Panu zaplanować długotrwałą, zdrową i co ważne efektywną redukcję tkanki tłuszczowej. Nie ulega wątpliwości, że w procesie odchudzania bardzo istotna jest konsekwencja w działaniu, jak również zachowanie przede wszystkim spokoju oraz dużej dozy wytrwałości i cierpliwości. Nie należy wykonywać pochopnych kroków, bowiem zmiana nawyków żywieniowych oraz wyglądu sylwetki wymaga czasu, podobnie zresztą jak odwrotny proces, czyli Pańska masa ciała nie zwiększyła się z dnia na dzień o 5 kg, lecz wzrost następował z pewnością stopniowo w dłuższym okresie czasu. Dieta powinna charakteryzować się stosunkowo niewielkim deficytem energetycznym (np. 20 % w stosunku do całkowitej przemiany materii), co przełoży się na stopniowy ubytek masy ciała i pozwoli jednocześnie zachować większą ilość masy mięśniowej w długotrwałym procesie odchudzania, a także znacząco zmniejszy potencjalne negatywne konsekwencje metaboliczne związane z długofalowym przestrzeganiem diety odchudzającej bazującej na ujemnym bilansie energetycznym. Warto zwrócić również uwagę na odpowiednią podaż białka w diecie oraz włączenie do cotygodniowego planu treningowego ćwiczeń siłowych z wykorzystaniem własnej masy ciała lub dodatkowych obciążeń, aby zminimalizować ryzyko utraty dużej ilości tkanki mięśniowej. Ponadto, zaleca się unikania zarówno diet wyraźnie niskokalorycznych typu 1000 kcal, jak i diet eliminujących określone składniki pokarmowe, bądź poszczególne grupy produktów spożywczych (np. gluten, nabiał, nasiona roślin strączkowych), jeżeli nie posiada Pan poważnych przeciwwskazań lekarskich popartych odpowiednią diagnostyką.
Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
mateuszdurbas.pl
facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
Dzień dobry,
być może kilogramy nie spadają. pomimo starań ponieważ dieta nie jest dobrze dobrana. W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pana temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Skuteczna dieta powinna być dobrana pod względem Pana zapotrzebowania energetycznego. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłby Pan zainteresowany zachęcam do kontaktu drogą mailową. Z pewnością jednak powinien Pan skupić się na regularności posiłków. Posiłki powinny być spożywane regularnie (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ważne, aby posiłek był pełnowartościowy, bogaty w węglowodany złożone, które stanowią główne źródło energii. Polecam produkty pełnoziarniste, które są wolno trawione, stopniowo uwalniają glukozę do krwiobiegu, nie następuje gwałtowny skok cukru, a my na długo odczuwamy sytość. Takie śniadanie poprawi również koncentrację, samopoczucie i zniweluje senność. Ważnym składnikiem śniadania jest także białko, ponieważ na jego strawienie organizm zużywa spore ilość energii. Pamiętajmy także o owocach i warzywach. Dostarczą one niezbędnych witamin oraz składników mineralnych.
Kolejne posiłki powinny być zjadane w odstępach około 3h. Nie powinniśmy dopuszczać do wielkiego głodu. W przeciwnym wypadku po powrocie do domu ,,opróżnimy pół lodówki’’. Spożywanie dużych porcji przyczynia się do gwałtownego wydzielaniu insuliny, która sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Ostatni posiłek należy spożywać ok. 2-3h przed snem. Nie trzymajmy się stereotypowej godziny 18:00 przeznaczonej na ostatni posiłek, ponieważ chodząc późno spać i tak skusimy się na niezdrową przekąskę. Kolacje powinny być dość lekkie i nie zawierać dużej ilości węglowodanów.
Powinien Pan również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne, ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp. Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Wprowadzi Pan w życie wszystkie moje zalecenia. Mam nadzieję, że przyniesie to pożądane efekty. Jeżeli chciałby Pan podejść do sprawy jeszcze bardziej profesjonalnie to proponuje ułożenie indywidualnej diety. Prowadzę również konsultacje online.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
Blogi:
wp fitness
https://joanna-wasiluk.fitness.wp.pl/
Kafeteria.pl
https://joanna-wasiluk.kafeteria.pl/
Instagram:
https://www.instagram.com/joanna_dudziec_wasiluk/?hl=pl
ABC zdrowie
https://ranking.abczdrowie.pl/d/joanna-wasiluk-dudziec-dietetyk-warszawa-31668
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co mam zrobić, żeby zrzucić zbędne kilogramy? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- W jaki sposób mogę zrzucić zbędne kilogramy? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Problemy ze zrzuceniem zbędnych kilogramów – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Co zrobić, by zrzucić szybko zbędne kilogramy? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak się odżywiać po porodzie, aby zrzucić zbędne kilogramy? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Problem ze zrzuceniem zbędnych kilogramów – odpowiada mgr Joanna Arciszewska
- W jaki sposób zrzucić zbędne kilogramy? – odpowiada Mgr inż. Paulina Roziewska
- Jak zrzucić chociaż jeden kilogram? – odpowiada Mgr Ewelina Wieczorek
- Co mam jeść, aby zrzucić parę kilogramów? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Co jeść, aby zrzucić tyle kilogramów? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
artykuły
Jak przyspieszyć metabolizm? Dieta i ćwiczenia
Jak przyspieszyć metabolizm? To pytanie zadaje sob
Co jeść na śniadanie? Neurolog mówi, co najlepiej wzmocni mózg
Śniadanie to nie tylko poranny rytuał, ale przede
Najgorszy wybór śniadaniowy. Nigdy nie jedz tego rano
Choć pączki i słodkie bułeczki to kusząca opcja na