Co mam zrobić z pryszczami pod pachą?

Mam 15 lat i jestem dziewczyną. Od mniej więcej tygodnia mam pod pachą 3-4 pryszcze. Na początku były z ropną gródką teraz są czerwone, wyglądają troche jak te na moich plecach. nie wiem co mam robić i bardzo się boję. Dodam że jestem w grupie podwyższonego ryzyka na raka(dziadek miał).Proszę o pomoc.
KOBIETA, 15 LAT ponad rok temu

Refundacja leków na łuszczycę

Łuszczyca to schorzenie skóry. Wymaga ona specjalistycznego leczenia. Jakie leki przyjmować przy łuszczycy? Czy są one refundowane? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o kosztach leczenia łuszczycy.

Witam,

Zmiany, o których piszesz najprawdopodobniej nie mają nic wspólnego z rakiem skóry.
Jeśli miały ropny czop, wskazuje to na nadkażenie bakteryjne wykwitów. Piszesz, że obecnie nie ma już ropy, więc w najbliższym czasie powinny się wygoić. Gdyby jednak to nie nastąpiło lub zmian zaczęło przybywać, trzeba udać się do lekarza.

Rak skóry może rozwinąć się ze zmian barwikowych, które zwykle mają kolor brązowy (od jasnego do ciemnego). Popularnie zwane są one "pieprzykami". Również nie wszystkie one zagrożone są przemianą nowotworową.

Niepokojące jest szybkie powiększanie się, nierówne zarysy, nagłe ciemnienie lub jaśnienie zmiany.

Piszesz o obciązeniu rodzinnym. Niewątpliwie nie należy tego lekceważyć. Sugerowałabym wizytę u dermatologa w celu obejrzenia zmian barwnikowych na Twoim ciele i wypowiedzenia się odnośnie zagrożenia. Jeśli niektóre z nich oceni jako wysokiego ryzyka, być może zaproponuje ich usunięcie.

Pozdrawiam serdecznie.

Lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty