Co mogą oznaczać częste bóle głowy u 18-latki?

Miałam robioną tomografie głowy, wynik wyszedł prawidłowych, jednak już od dłuższego czasu mam problem z częstymi bólami głowy, czy gdyby podczas badania lekarz zauważył coś niepokojącego mógłby na przykład stwierdzić, że żeby dokładniej ocenić stan mózgu konieczne jest podanie środka kontrastowego? Czy podczas takiego badania może być w jego trakcie podjęta decyzja o podaniu kontrastu?

Lek. Paweł Szadkowski

Bóle głowy mogą mieć bardzo wiele przyczyn i nie zawsze tomografia czy rezonans pokażą nam powód.
Nie, w trakcie nie można podjąć takiej decyzji, gdyż przed podaniem kontrasu należy sprawdzić, czy nerki prawidłowo funkcjonują (oznaczyć kreatyninę). Ból głowy może być spowodowany przewlekłym stanem zapalnym zatok, przewlekłym zapaleniem ucha, migrenowe bóle głowy, choroby zębów, ale też zmiany w obrębie mózgowia. Nie napisała Pa, gdzie dokładnie lokalizuje się ból, a to czasem może wskazać na przyczynę.
Lepszą diagnostykę zapewni rezonans magnetyczny.