Skąd się biorą te silne bóle głowy?

Witam! Od kilku tygodni mam nasilające się bóle głowy. Nie jest to zwykły ból, po prostu raz jest i bardzo boli, a za chwilę jest ok, potem znowu boli. Tabletki, takie jak Ibuprom Max, nie pomagają, gdy uciskam skronie, to bardzo boli. A ból nie jest łatwo zlokalizować, tak jakby się przemieszczał, ale większość czasu to lewa strona głowy. Proszę o pomoc, mam 19 lat i nie wiem, co mam robić.
19 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Jednostronne przemijające bóle głowy zwykle są objawem migreny. Niestety bez uszczegółowienia wywiadu nie jestem w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Z tego też względu zachęcam Panią do wizyty u lekarza rodzinnego, który Panią zbada, zleci odpowiednie badania, a przede wszystkim zada Pani kilka podstawowych pytań.
Kiedy pojawia się ból - z rana/wieczorem/w trakcie odpoczynku/na skutek stresu/podczas wysiłku?
Czy przemija sam czy w konkretnej pozycji?
Czy choruje Pani na choroby przewlekłe, np. nadciśnienie tętnicze, zapalenie zatok?
Czy w trakcie trwania bólu występują objawy towarzyszące (mroczki przed oczami, zawroty głowy)?

W celu rozpoznania migrenowych bólów głowy konieczne jest wykluczenie innych przyczyn, w tym organicznych przy pomocy tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Warto także skonsultować się z laryngologiem, który wykluczy choroby w obrębie głowy i szyi.
Jeszcze przed wizytą u lekarza może Pani zmierzyć ciśnienie krwi, najlepiej w trakcie trwania bólu. Zarówno niskie jak i wysokie ciśnienie tętnicze krwi może objawiać się bólami głowy.

Pozdrawiam