Co mówią moje bóle głowy?

Witam mam 21 lat leczę się na bóle głowy od kilku lat nieustannie. Mam " kilka rodzaji bólu" ale zastanawia mnie najbardziej ten gdy boli mnie głowa w miejscu czoła i zatok nasilając się ogromnie przy ruchu.Zatoki są okej, tomografia okej, ciśnienie okej. Ból jest okropny , nie pomagają leki nawet te mocne na recepte. Lekarze od 15 roku życia nie potrafią pomóc a było ich masa.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że występują u Pani tak uciążliwe dolegliwości, jak częste bóle głowy. Nie napisała Pani, czy była wykonywana pełna diagnostyka, jak: rezonans magnetyczny oraz EEG głowy. To istotne badania, aby móc wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Przyczyn bólu głowy może być wiele. Do najważniejszych czynników można by zaliczyć: silne podłoże emocjonalne, przewlekły stres, zmęczenie, niewyspanie, nieprawidłowości naczyniowe, a także choroby przewlekłe, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, czy otyłość. Jeżeli poprzez właściwą diagnostykę, nie potwierdzi się żadnych z konkretnych jednostek chorobowych, można by przypuszczać, że długotrwałe bóle głowy mają charakter migrenowy lub napięciowy.

Obie te przypadłości mogą mieć podłoże emocjonalne oraz wynikać z silnych sytuacji stresogennych. W przypadku migrenowego bólu głowy występuje silny, napadowy i jednostronny ból głowy, zlokalizowany głównie w obrębie czoła i skroni. Bardzo często towarzyszą temu nudności, wymioty oraz światłowstręt. Dolegliwości mogą utrzymywać się nawet trzy dni, a leczenie nie zawsze przynosi zamierzony skutek.

Natomiast bóle napięciowe mogą obejmować obie strony głowy, a ból ma charakter tępy i uciskowy, o mniejszym natężeniu niż migrenowy.

W przypadku dolegliwości bólowych w okolicach czoła, nasilających się przy schylaniu, można by przypuszczać problem z zatokami. Może występować taka sytuacja nawet w przypadku prawidłowego zapisu tomografii komputerowej.

Ze względu na odległość bardzo trudno określić jest aktualny stan Pani zdrowia. Zalecamy, zatem konsultację z lekarzem neurologiem oraz laryngologiem. Specjalista może zdecydować o dalszym postępowaniu oraz modyfikacji leczenia, aby poprawić Pani komfort życia.

Życzymy lepszego samopoczucia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-glowy

https://portal.abczdrowie.pl/bol-glowy-a-migrena

https://portal.abczdrowie.pl/srodki-przeciwbolowe-ktore-wziac-gdy-boli-glowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.