Co zrobić z tym przewlekłym bólem głowy?

Dzień dobry. Od ok 3 lat cierpię na przewlekły ból głowy. Neurolog u którego byłem odesłał mnie do laryngologa,, który ma mi zrobić tomografię zatok, niestwty pod koniec września. Bóle głowy bywają bardzo silne, i nie wiem, jak z nimi funkcjonować. A z powodu koronawirusa trudno skontaktować sie z lekarzem wcześniej. Jak mogę sobie pomóc do tego czasu ? Dodam, że mam duże problemy z nauką przez te dolegliwości.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dopóki nie zostanie ustalona etiologia bólu głowy, trudno wskazywać sposób na zaradzenie tej dolegliwości. Ból głowy może mieć charakter wtórny lub pierwotny. Pierwotny to bóle samoistne – napięciowe bądź migrena, sądzę, że jednak neurolog wykluczył to w Pańskim przypadku.

Z kolei bóle wtórne mogą mieć wiele przyczyn – nie sposób wskazać jednej z nich, ponieważ nie dookreślił Pan jakiego rodzaju dolegliwości dotykają Pana. Proszę zapoznać się z tym materiałem, znajdzie tu Pan zestaw pytań, które mogą pomóc w ustaleniu przyczyny dolegliwości: https://portal.abczdrowie.pl/bol-glowy-jak-rozpoznac-kiedy-jest-niebezpieczny.

Niewykluczone, że bóle głowy mają swe źródło w stresie, nieodpowiedniej diecie (w tym w zbyt słabym nawodnieniu organizmu) czy braku snu. Proszę spróbować zmienić tryb życia i zastosować się do wskazówek, a być może bóle zelżeją.

Jeżeli problem jest natury laryngologicznej, to może być konieczne badanie – TK lub MRI. W zależności od tego, gdzie umiejscawia się ból, może wskazywać na przewlekłe zapalenie zatok. Więcej o chorobie w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok.

O bólu głowy i chorobach, na jakie może wskazywać przeczyta Pan w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/o-jakich-chorobach-swiadcza-bole-glowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.