Czy taki silny ból głowy może wskazywać na coś poważnego?

Od kilku dni po przebudzeniu towarzyszy mi silny ból głowy, a jednocześnie oczu i utrzymuje się przez większość dnia. Chciałam zapytać czy to może być coś poważnego?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Ból głowy może występować z wielu różnych przyczyn, jeżeli jednak trwa przez dłuższy czas i nie ustępuje nawet mimo stosowania leków przeciwbólowych należy skonsultować się z lekarzem medycyny rodzinnej, który po wstępnym badaniu skieruje Panią do neurologa celem bardziej szczegółowej diagnostyki. Warto także udać się do okulisty, aby sprawdzić, czy dolegliwości nie mają związku np. z rozwijającą się wadą wzroku.

Zazwyczaj bóle głowy mają charakter pierwotny lub wtórny. Częstą przyczyną pierwotnego bólu głowy może być nadmierne zmęczenie lub stres. Proszę zwrócić uwagę na to, czy w ostatnim czasie nie jest Pani zbyt obciążona licznymi obowiązkami, które mogą powodować napięcie oraz ból. Wspomina Pani, że towarzyszą mu również ból oczu. Zdarza się, że takie objawy mogą wynikać z długotrwałej pracy przy komputerze. Jeżeli ból głowy i oczu będzie się utrzymywał przez dłuższy czas i przybierał na sile konieczna jest wizyta lekarska, bowiem może to wskazywać na wtórny charakter bólu poważniejsze schorzenia, które trzeba wykluczyć, np. zapalenie zatok, migrenę, nadciśnienie itp.

Pomocne w diagnozowaniu przyczyny bólu głowy są takie badania, jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny lub EEG. Do wizyty u lekarza może wspomóc się Pani domowymi sposobami leczenia bólu głowy, np. medytacją i ziołowymi naparami lub sięgnąć po środki przeciwbólowe dostępne w aptekach bez recepty.

Szczegółowe informacje na temat bólu głowy oraz sposobach jego leczenia znajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bol-glowy

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami naszych ekspertów na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/codzienny-bol-glowy-u-29-latki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-sa-niepokojace-bole-glowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.