Czy ciągły ból głowy ma związek z zatokami?

Dzień dobry, od 2 m-cy mam bóle głowy, mam wrażenie że są związane z zatokami. Od kwietnia do sierpnia miałem katar, zapchany nos (może mam jakąś alergie). Od miesiąca katary itp. ustąpiły (czasem jeszcze cieknie z nosa), a bóle głowy stały się łagodniejsze. Są one zlokalizowane na czole, nad okiem z oby dwoch stron. Ból ma zazwyczaj charakter tępy (czasem kłujący), rozlewa się na środek czoła i do oczodołów. Mam podrażnione gardło. Czy bóle głowy cały czas mogą być związane z zatokami, co zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Za pojawienie się bólu głowy może odpowiadać wiele różnych czynników. Ból głowy może pojawić się np. pod wpływem infekcji, jak również mieć charakter napięciowy, spowodowany m.in. nadmiernym zmęczeniem, brakiem snu lub długotrwałym stresem.

Wspomina Pan, że ból głowy jest umiejscowiony w okolicach czoła i towarzyszą mu dodatkowe dolegliwości, jak katar i niedrożność nosa, dlatego trzeba wziąć pod uwagę, że ból ten może wynikać ze stanu zapalnego toczącego się w obrębie zatok. Ból głowy może pojawić się również np. w przebiegu nadciśnienia lub pod wpływem długotrwałego stosowania różnych leków. Nie można również wykluczyć chorób na tle neurologicznym. Jak Pani zauważa przyczyny bólu głowy mogą być bardzo różne, dlatego tak ważna jest konsultacja z lekarzem, który będzie mógł zlecić określone badania. Najpierw warto udać się na wizytę do lekarza medycyny rodzinnej, który pokieruje Pani dalszym leczeniem. Jeżeli objawy nie będą ustępować być może wskazana będzie również dodatkowa konsultacja neurologiczna i laryngologiczna.

Więcej szczegółowych informacji na temat bólu głowy, czynników mających wpływ na jego pojawienie się oraz sposoby leczenia dostępne są w artykule na portalu abcZdrowie.pl:

Warto także przeczytać, co na podobne pytania sądzą specjaliści naszego serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-bol-glowy-przy-chorych-zatokach-to-normalny-objaw

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-glowy-odczuwalny-w-okolicach-zatok-czola

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.