Co mogą oznaczać powiększone nerki u dziecka widoczne w 16. tyg. ciąży?

Witam. Jestem w ciąży w 16 tygodniu. Wczoraj miałam usg i lekarz powiedział że dziecko ma powiększone obie nerki o 3mm. I że trzeba to obserwować Powiedział że albo dziecko przeżyje ale nie. Boję się bardzo. Proszę powiedzieć co się z tym wiąże. Jakie są przyczyny, ipowikłania. Czy można coś z tym zrobić.

Lek. Michał Lenard

Powiększone nerki u płodu najczęściej są skutkiem niedojrzałości układu moczowo-płciowego i z biegiem czasu wracają do normy. W czasie ciąży postępowanie ogranicza się do obserwacji. Jeżeli zmiany się nie cofną, ewentualne leczenie zostanie wdrożone już po porodzie. Pozdrawiam!