Co mogą oznaczać takie wyniki biopsji stercza?

Witam, Tata ma 56 lat i o to jego wyniki: PSA - 10,58. Rozpoznanie biopsji: hyperplasia benigna prostatae Prostatic intraepithelial neoplasia Low Grade. Skupienia podejrzanych kilku cewek gruczołowych wykazujących atypię. Zmiana zbyt drobna do jednoznacznej oceny, nasuwa podejrzenie raka. Bardzo proszę o analizę tych wyników. Dziękuję

Witam serdecznie,

PSA należy do tzw. markerów nowotworowych. Przekroczenie normy może wskazywać na to, że w prostacie rozwija się nowotwór. Normy PSA zmieniają się z wiekiem, aczkolwiek wartość PSA nie powinna przekraczać 4 ng/ml.

A zatem wynik badania PSA u Taty jest podwyższony. W wyniku biopsji oprócz przerostu prostaty (stan łagodnego rozrostu gruczołu) zwraca uwagę tzw. śródnabłonkowa dysplazja prostaty niskiego stopnia, a także podejrzany obraz cewek, co wzbudza podejrzenie nowotworu.

Decyzję co do sposobu postępowania powinien podjąć lekarz onkolog, po wzięciu pod uwagę wszystkich czynników rokowniczych, badań obrazowych (USG przedodbytnicze lub tomografia komputerowa). Leczeniem z wyboru jest leczenie chirurgiczne lub radioterapia.

Pozdrawiam