witam,
wyniki nie są niepokojące.
nieco ponad normę ATG może sugerować choroby autoimmunologiczne tarczycy, ale prawidłowe TSH póki co je wyklucza.
Witam,
Wyniki są w porządku. Patrząc na zlecone badania Pani lekarz mógł u Pani podejrzewać chorobę tarczycy o podłożu anutoimmunologicznym.
Jedną z takich chorób jest choroba Hashimoto. Najpierw może ona występować jako nadczynność, następnie jako niedoczynność. Objawia się przybieraniem na wadze, pogorszeniem stanu włosów, osłabieniem koncentracji i pamięci, pogorszeniem się stanu skóry. W badaniach laboratoryjnych zaobserwować można podwyższony poziom TPO do ponad 500. Jeśli jest on mniejszy to wynik badania jest niejednoznaczny. Poza tym oznacza się poziom TSH, który w tej chorobie może być zbyt wysoki lub zbyt niski. Miąższ tarczycy w badaniu usg jest hipoechogeniczny. Mogą być wyczuwalne guzki. Czasami w chorobie Gravesa Basedowa aTPO może być też zbyt wysokie.
Z kolei drugi z parametrów, ATG, jest w prawdzie w Pani przypadku nieco podwyższony, ale wydaje się to nie odgrywać istotnie statystycznej roli. Miano przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG) bywa zwiększone u 20% osób, u których występuje jakakolwiek choroba tarczycy (częściej w zaburzeniach spowodowanych niedoborem jodu, a jeszcze częściej w przypadku chorób zapalnych), oraz u 10% „zdrowych” osób. W bardzo wielu przypadkach badanie ATG jest bezcelowe.
W Pani przypadku radziłabym się zgłosić do lekarza, który przepisał badania krwi. Wyniki nie są niepokojące, ale musiały u Pani wystąpić jakieś objawy, jeśli badania te w ogóle zlecono. Nie leczy się samych wyników badań laboratoryjnych, ale jeśli ma Pani gorsze samopoczucie to należy koniecznie szukać przyczyny tego stanu. Tarczyca to tylko jedna z opcji, którą należy brać pod uwagę w diagnozie różnicowej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Wyniki badania przeciwciał przeciwtarczycowych u 36-latki – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jak zrozumieć wyniki ATPO czy FT3? – odpowiada Lek. Paweł Szadkowski
- Badanie TSH, ATG i ATPO – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Co oznacza wynik badania ATG? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Poziom TSH, ATPO i ATG a leczenie tarczycy – odpowiada Magdalena Mroczek
- Wyniki ATG, ATPO i TSH – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Co znaczą wyniki aTPO i ATG? – odpowiada Dr n. med. Marek Derkacz
- Co oznaczają tak bardzo podniesione normy? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Czy konieczne są jeszcze badania na atpo i atg? – odpowiada Lek. Bartłomiej Grochot
- Czy wzmożona senność ma związek z wynikami badań tarczycy? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska