Co mogą sugerować wyniki badań krwi ATG, ATPO i TSH?

Dzień dobry, mam 36 lat i nazywam się Klaudia uprzejmie proszę o informację, co mogą sugerować wyniki badań krwi: ATG 134,3 IU/ml (zakres referencyjny 0,0-115,0) i ATPO < 5,0 U/ml (zakres referencyjny 0,0-34,0), TSH 3,42 mlU/l (zakres ref. 0,27 - 4,20), USG tarczycy nie miałam. Lekarz który mnie skierował na te badania jest obecnie na urlopie i wroci dopiero za trzy tygodnie. Nie chciałabym czekac tak długo w niepewności co oznaczają te moje wymiki Proszę mi powiedzieć czy sa one dobre czy zle czy powinnam isć już teraz z nimi do innego lekarza czy mogę poczekać az wroci mój lekarz z urlopu.Dziękuję,

Magdalena Mroczek

Witam,

Wyniki są w porządku. Patrząc na zlecone badania Pani lekarz mógł u Pani podejrzewać chorobę tarczycy o podłożu anutoimmunologicznym.

Jedną z takich chorób jest choroba Hashimoto. Najpierw może ona występować jako nadczynność, następnie jako niedoczynność. Objawia się przybieraniem na wadze, pogorszeniem stanu włosów, osłabieniem koncentracji i pamięci, pogorszeniem się stanu skóry. W badaniach laboratoryjnych zaobserwować można podwyższony poziom TPO do ponad 500. Jeśli jest on mniejszy to wynik badania jest niejednoznaczny. Poza tym oznacza się poziom TSH, który w tej chorobie może być zbyt wysoki lub zbyt niski. Miąższ tarczycy w badaniu usg jest hipoechogeniczny. Mogą być wyczuwalne guzki. Czasami w chorobie Gravesa Basedowa aTPO może być też zbyt wysokie.

Z kolei drugi z parametrów, ATG, jest w prawdzie w Pani przypadku nieco podwyższony, ale wydaje się to nie odgrywać istotnie statystycznej roli. Miano przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG) bywa zwiększone u 20% osób, u których występuje jakakolwiek choroba tarczycy (częściej w zaburzeniach spowodowanych niedoborem jodu, a jeszcze częściej w przypadku chorób zapalnych), oraz u 10% „zdrowych” osób. W bardzo wielu przypadkach badanie ATG jest bezcelowe.

W Pani przypadku radziłabym się zgłosić do lekarza, który przepisał badania krwi. Wyniki nie są niepokojące, ale musiały u Pani wystąpić jakieś objawy, jeśli badania te w ogóle zlecono. Nie leczy się samych wyników badań laboratoryjnych, ale jeśli ma Pani gorsze samopoczucie to należy koniecznie szukać przyczyny tego stanu. Tarczyca to tylko jedna z opcji, którą należy brać pod uwagę w diagnozie różnicowej.