Co mogę zrobić z tymi problemami?

Mam 27 lat i rok temu urodziłam pierwsze dziecko przez cc. Od tego momentu mam zerowe libido. Przed urodzeniem dziecka i w okresie ciąży moje libido było zawsze wysokie. Teraz nie odczuwam w ogóle potrzeb seksualnych, w tym również nie czuję potrzeby masturbacji. Dodatkowo podczas stosunku zaczęłam odczuwać dyskomfort i lekki ból. Ginekolog po badaniu nie stwierdził żadnego fizycznego powodu takiego dyskomfortu. Co mogę zrobić z tymi problemami?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

ciąża jest okresem dużych zmian w organizmie kobiety – zmienia się nie tylko ciało kobiety, ale również gospodarka hormonalna oraz jej psychika. Wiele kobiet zauważa zmniejszony popęd płciowy zarówno w ciąży, jak i po jej zakończeniu. Przyczyną może być fizjologiczny spadek poziomu estrogenów we krwi, który następuje w okresie poporodowym.

Nie napisała Pani, czy nadal karmi piersią. Karmienie piersią jest związane ze zmianami hormonalnymi, które również wpływają na libido. Wówczas następuje zmiana charakteru śluzu, którego jest zdecydowanie mniej, co może doprowadzić do dolegliwości bólowych podczas współżycia.

Nie bez znaczenia są również czynniki psychologiczne – przemęczenie codziennymi obowiązkami, nieprzespane noce, relacje z partnerem, brak akceptacji własnego ciała mają wpływ na odczuwanie popędu płciowego.

Skoro ginekolog nie zauważył niczego niepokojącego, to zachęcamy do kontaktu z seksuologiem, któremu temat spadku libido po porodzie z pewnością nie jest obcy.

Więcej na temat spadku libido przeczytać można w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/libido-spadek-jak-zwiekszyc-libido-kobieta-i-mezczyzna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.