Co mogło spowodować nawrót choroby Cushinga?

Szukam pomocy w związku z powrotem objawów Cushinga. 13 lat temu miałam wyciętą dużą torbiel oblepiającą niemal całą przysadkę. Zostawiono mi minimalne resztki. Przed operacją miałam bardzo dotkliwe objawy m.in. hiperkortyzolemii, hipogonadyzm hipergonadotropowy. Po operacji przysadka podjęła swoje funkcje. Żyłam z lekką niedoczynnością ujawniającą się w zasadzie tylko przy większych zabiegach chirurgicznych. Od 3 lat objawy wracają. Przez 15 lat stosuję dietę 1500kcal, niskowęglowodanową, ale zamiast jak zwykle chudnąć zaczęłam tyć - szyja i brzuch. Zaczęły się też kłopoty z regularną miesiączką, cykle są około 40-44 dni. Problemy nasiliły się mocno w ostatnim roku. Poranne wyniki kortyzolu są zawsze w normie, nawet w ciążach były niskie (12), lekarz powiedział, że to niediagnostyczne. Mam insulinooporność 3,4. MR z 2018 roku wykazał zmianę 3mm oraz wykazał dziwnie duże wymiary przysadki jak na usunięty w 90% gruczoł. Trądzik, nieregularne cykle, obecnie ogromną okrągłą wiecznie zaróżowioną twarz, mocno opuchnięte powieki, i najgorsze - wielki kark, szyję, barki. Zawsze jak tyłam, to bardziej w udach, biodrach, w dole brzucha. Nie wspomnę o bezsenności i ogromnym napięciu które nie znika. Wizyty kończą się tym, że w gabinecie nie można dalej mnie zdiagnozować. Moje pytanie brzmi, czy jest tu lekarz, który podjął by się diagnozy i ew. leczenia mnie? Potrzebuję pomocy. Anna, 37 lat

Dzień dobry, opisany przypadek polecałabym skonsultować z lekarzem specjalistą. W trakcie wizyty na żywo będzie on w stanie jasno określić podłoże i przyczynę występowania opisanych zmian i przypadłości. Korzystne jest wykonanie badań krwi, które zaleci lekarz, lub można je wykonać na własną rękę. Często dopiero badanie histopatologiczne lub dermatoskopia pozwolą jasno zdefiniować problem. Kolejny krokiem jest przemyślane dobranie leczenia, biorąc pod uwagę już zażywane leki i historię chorób. Proces terapii może być krótko lub długotrwały, a jego powodzenie zależy od wielu czynników. Proszę nie zapominać o roli pielęgnacji skóry i jej przydatków, wydaje się ona tylko dodatkiem, a bardzo często pozwala zminimalizować następstwa chorób dermatologicznych. Gorąco życzę powodzenia na drodze leczenia i mam nadzieję, że wszystko odbędzie się całkowicie bezproblemowo.

Serdecznie pozdrawiam

Życzę miłego dnia

Specjalista Medycyny Estetycznej, Dermatolog, dr Izabela Lenartowicz

Lenartowicz Clinic

Katowice, ul. Zabrska 7/1

http://lenartowiczclinic.pl