Co może być powodem spóźniającej się miesiączki aż 18 dni?

Witam. Spóźnia mi się okres już 18 dni. Nie współżyłam ze swoim partnerem od dłuższego czasu, ale dla spokoju ducha zrobiłam test, który wyszedł negatywny. Mam teraz stresujący okres w życiu, związany z końcowymi egzaminami. Zdaję sobie sprawę, że może to być przez stres i przemęczenie, ale aż tak długo?? Dodam, że ostatnio odczuwam bóle w podbrzuszu oraz bóle pleców. Robiłam także pod koniec tamtego roku badania tarczycy i wszystko wyszło w normie.
KOBIETA, 19 LAT 3 tygodnie temu

Dzień dobry,

Objawy,które u Pani występują są typowe dla braku miesiączki,czyli ból podbrzusza i/lub ból w okolicach krzyża, również może się pojawić nadmierne wypadanie włosów lub pojawienie się nadmiernego owłosienia tam gdzie "nie trzeba "(np. na twarzy), ból głowy, zmiany w widzeniu, trądzik.

Pierwszą myślą przy braku miesiączki jest ciąża,ale ona została wykluczona.

Brak miesiączki występuje przy przyjmowaniu niektórych leków np.hormonalnych, przeciwdepresyjnych). Ale również bywa skutkiem zbyt niskiej masy ciała, nadmiernego obciążenia fizycznego, stresu.

Wykonała Pani badania tarczycy ale w tamtym roku,warto ponowić badania jeśli miesiączka mimo wykluczeniu wszystkich przyczyn dalej będzie występować nieregularnie.

Niepokój budzi brak miesiączki przez co najmniej 3 cykle (ponad 6 miesięcy od ostatniego krwawienia).

Proszę zgłosić się na wizytę kontrolną do lekarza ginekologa.

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań,to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska