Co może być powodem zgrubienia pod pachą u czternastolatki?

Mam 14 lat i dziś zupełnie przypadkowo wyczułam, że mam zgrubienie pod lewą pachą. Nie wiem co to, nie przypominam sobie, żebym wcześniej wykryła coś takiego na swoim ciele. Momentami nic nie czuć, z kolei innym razem czuć wyraźnie ból. Sprawdzałam w internecie co to może być, lecz większość przypadków odwoływała się już do kobiet dorosłych. Czy jest to spowodowane używaniem dezodorantu, regularnym goleniem się czy też może jest inne wytłumaczenie? W ramach profilaktyki zrobiłam badanie piersi we własnym zakresie, lecz nie wyczułam żadnych niepokojących objawów.

Proszę o szybką odpowiedź. Daria.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Zgrubienie, jeśli występuje powierzchownie, może być związane z depilacją. Prawdopodobnie jest to zapalenie mieszka włosowego lub objaw wrastającego włosa. Nie można oczywiście wykluczyć innego rodzaju zmiany. Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu kilku dni należy skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.