Co może być przyczyną zmian w obu nadgarstkach?

1.Co może być przyczyną opisanych zmian w obu nadgarstkach (w lewym nadgarstku wynik RMI podobny ale bez chrzęstniaka)? Osoba nie była wyczynowym sportowcem,ale od 5 lat porusza się po mieście na rowerze. 2.Co należy robić by zmiany nie nasiały się (dieta,leki,ćwiczenia,itp)? 3.Jaki ośrodek/szpital NFZ i jaki konkretnie lekarz w okolicy Warszawy jest najlepszy do ewentualnego leczenia? 4.Jakie są tu rokowania co do rozwoju zmian i sprawności dłoni i w jakim przypuszczalnie przedziale czasowym? Wynik RMI dłoni prawej z marca 2018: Badanie MR ręki prawej, podano dożylnie środek kontrastujący paramagnetyczny.Badanie porównano z poprzednim z 14.04.2017 roku.Widoczna w trzonie i nasadzie bliższej I kości śródręcza prawego ograniczona zmiana ogniskowa o policykliczym zarysie i pośrednim sygnale w obrazach Tl zależnych oraz podwyższonym w PD/T2 zależnych oraz ulegająca niejednorodnie wzmocnieniu kontrastowemu jest podobnej wielkości jak w badaniu poprzednim (poprzecznie do ok 11 x 11 mm, podłużnie ok 24 mm),zmiana może odpowiadać chrzęstniakowi. Bardzo zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe w stawie nadgarstkowo-śródręcznym I kości śródręcza ze znacznego stopnia zniekształceniem kości czworobocznej większej i podwichnięciem w tym stawie, liczne nadżerki nasady bliższej I kości śródręcza i kości czworobocznej większej oraz geoda ok 3 mm w kości czworobocznej większej. Kilka nieregularnych struktur kostnych wielkości do 7 x 4 mm w stawie lub jego sąsiedztwie mogą odpowiadać wolnym ciałom kostnym. Zmieniony sygnał więzadeł pobocznych tego stawu oraz nasilony obrzęk tkanek miękkich okołostawowych. Zmieniony staw i tkanki miękkie okołostawowe ulegają wzmocnieniu kontrastowemu. W porównaniu z badaniem poprzednim zmiany są bardziej nasilone. Zmiany zwyrodnieniowe w postaci sklerotyzacji powierzchni stawowych w stawie międzynadgarstkowym kości czworobocznej mniejszej i łódeczkowatej, pojedyncze geody 2 mm w kości łódeczkowatej i księżycowatej. Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe w stawie promieniowo-nadgarstkowym i niejednorodny sygnał kompleksu chrząstki trójkątej. Niewielka ilość płynu w stawie promieniowo-nadgarstkowym i stawach nadgarstka. Sygnał nerwów pośrodkowego i łokciowego niezmieniony.

Lek. Tomasz Budlewski

Sadze zekoniwcxne jest dodoatkowe badanie w postaci usg i wizyta u ortopedy oraz reumatologa