Co może oznaczać wynik badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa szyjnego?

Jak ma.Marto rozumieć Badanie : MR kręgosłupa szyjnego Badanie wykonano w sekwencjach frFSE T2, FSE T1, STIR, 2D MERGE, w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych, w warstwach grubości 3 mm. Dane ze skierowania: Radikulopatia szyjna. Stan po wypadku samochodowym w maju br. Ból odcinka szyjnego z promieniowaniem do lewego barku. Opis badania: Spłycenie lordozy szyjnej. Trzony kręgów o zachowanej wysokości. Drobny guzek Schmorla górnej blaszki granicznej C7, otoczony niewielką strefą tłuszczowej przebudowy. Krążki międzykręgowe o zachowanej wysokości, z cechami dehydratacji. Na poziomie C4/C5 i C5/C6 - niewielkie centralne wypukliny krążków międzykręgowych, które spłycają płynową przestrzeń przedrdzeniową. Otwory międzykręgowe niezwężone. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego zachowany. Na poziomie C6/C7 - centralna wypuklina krążka międzykręgowego, dyskretnie lateralizująca na prawo, ze spłyceniem płynowej przestrzeni przedrdzeniowej. Otwory międzykręgowe nie są zwężone. Wymiar strzałkowy kanał u kręgowego zachowany. Rdzeń kręgowy bez patologicznych sygnałów. Okolica pogranicza czaszkowo-szyjnego bez patologii.

Lek. Michał Lenard

Opis badania wskazuje na niewielki przepukliny krążków międzykręgowych, które mogą powodować objawy bólowe. Opis badania oraz wynik powinny być ocenione przez lekarza zlecającego badanie, który zdecyduje o odpowiednim postępowaniu. Najprawdopodobniej zostanie zalecona rehabilitacja i zabiegi fizykoterapeutyczne. Pozdrawiam!