Analiza wyniku badania USG piersi u trzydziestolatki

Co może oznaczać: Sutek prawy; Budowa: gruczołowa; Zwapnienia: brak; zmiany ogniskowe; typ zmiany: lita; lokalizacja godzina 9, wymiary: 23mm x 16mm x 20,3mm, objętośc 7,47 cm sześciennych. Brzegi: niewyraźne, pozaciągane. Cień akustyczny poniżej zmiany: silny. Wzorzec ech wewnętrznych: niejednorodny. Echogeniczność: hipoechogeniczna. Wpływ ucisku na kształt zmiany: niepodatna na ucisk. Badanie dopplerowskie: brak unaczynienia. Badaniem USG zmiana może sugerować proces zapalny? Pourazowy krwiak? Przewody mlekowe: nie poszerzone, bez zmian w przewodach. Doły pachowe węzły chłonne: widoczne o prawidłowej echostrukturze.

Witam! Zmiana może sugerować stan zapalny lub krwiak pourazowy, tak jak wskazuje ultrasonografista. Bardzo ważny jest w tej sytuacji wywiad odnośnie ewentualnego urazu, infekcji oraz odnośnie obciążenia nowotworowego w rodzinie. Konieczne jest również badanie fizykalne zmiany. Sporo przesłanek jak np. brak zmian w węzłach chłonnych, nastraja optymistycznie i skłania ku sugestiom osoby wykonującej badanie, jednakże całkowitą pewność odnośnie bezpieczeństwa może dostarczyć biopsja cienkoigłowa, która pozwala na dokładną ocenę komórek i wykluczenie procesu nowotworowego. Proponuję skonsultować problem z chirurgiem lub onkologiem w celu rozważenia ewentualnej dalszej diagnostyki, na pewno warto dokładnie obserwować pierś i powtórzyć badanie po ewentualnym ustąpieniu stanu zapalnego. Pozdrawiam serdecznie!