Co może powodować opóźnienie menstruacji?

Nie uprawiałam seksu nigdy, jestem dziewicą, ale nie mam okresu od ok. miesiąca - czy to oznacza, że mogę być w ciąży? Kumpele mówią, że tak! Proszę, powiedzcie: co może powodować opóźnienie menstruacji?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Bardzo dziękujemy za zadanie pytania.

Problem nieregularnego okresu dotyka bardzo wielu kobiet. Za zbyt długi odstęp uważa się czas powyżej 36 dni, zaś za krótki poniżej 21 dni. Wykraczanie poza te normy jest nieprawidłowym objawem, ale nie musi oznaczać niczego złego.

Okres często bywa nieregularny w pierwszych latach miesiączkowania. Podobnie jest w ostatnich latach miesiączkowania, gdy spada w organizmie poziom hormonów żeńskich. O braku miesiączki możemy mówić, gdy nie występuje powyżej trzech miesięcy.

Najczęstszą przyczyną braku miesiączki jest ciąża. Aby to sprawdzić najlepiej wykonać domowy test ciążowy dostępny w aptekach. W Pani przypadku, jeśli nie doszło nigdy do kontaktu ze spermą, jest to bardzo mało prawdopodobne.

Innymi przyczynami nieregularnego okresu mogą być: nadmierny wysiłek fizyczny (brak okresu często występuje wśród kobiet wyczynowo uprawiających sport), stres, zmiana wagi, zaburzenia łaknienia (bulimia i anoreksja), antykoncepcja hormonalna (zmienia ona częstotliwość miesiączki), problemy hormonalne (nieregularność spowodowana jest zmianami w poziomie hormonów, które regulują występowanie miesiączki), niektóre choroby, w tym choroby organów płciowych (nie jest to jednak częsty przypadek), zażywanie narkotyków.

Jeżeli występuje nieregularność bądź brak miesiączek warto skontaktować się ze specjalistą ginekologiem.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl