Negatywne testy - co jest przyczyną braku okresu?

Witam,
miesiączki mam regularne co 28-29 dni. W chwili obecnej okres spóźnia mi się ponad tydzień. Odczuwam silny ból w piersiach i są nabrzmiałe. Czasami zwłaszcza wieczorami odczuwam lekkie skurcze w podbrzuszu. Tydzień po ost. miesiączce rzuciłam palenie, jestem rozdrażniona.

Robiłam już 3 testy (po terminie spodziewanej miesiączki, testy były jednej firmy (Q****). Wszystkie były negatywne.
Czy mimo wyników negatywnych na testach, mogę być w ciąży? Czy należy zrobić test innej firmy i kiedy? Jeśli nie to czego mogą to być objawy?
Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Problem nieregularnego okresu dotyka bardzo wielu kobiet. Za zbyt długi odstęp uważa się czas powyżej 36 dni, zaś za krótki poniżej 21 dni. Wykraczanie poza te normy jest nieprawidłowym objawem, ale nie musi oznaczać niczego złego.

Okres często bywa nieregularny w pierwszych latach miesiączkowania. Podobnie jest w ostatnich latach miesiączkowania, gdy spada w organizmie poziom hormonów żeńskich. O braku miesiączki możemy mówić, gdy nie występuje powyżej trzech miesięcy.

Najczęstszą przyczyną braku miesiączki jest ciąża. Aby to sprawdzić najlepiej wykonać domowy test ciążowy dostępny w aptekach lub skorzystać z porady ginekologa.

Innymi przyczynami nieregularnego okresu mogą być: nadmierny wysiłek fizyczny (brak okresu często występuje wśród kobiet wyczynowo uprawiających sport), stres, zmiana wagi, zaburzenia łaknienia (bulimia i anoreksja), antykoncepcja hormonalna (zmienia ona częstotliwość miesiączki), problemy hormonalne (nieregularność spowodowana jest zmianami w poziomie hormonów, które regulują występowanie miesiączki), niektóre choroby, w tym choroby organów płciowych (nie jest to jednak częsty przypadek), zażywanie narkotyków, karmienie piersią (u wielu kobiet regularny okres wraca dopiero po zakończeniu karmienia).

Jeżeli występuje nieregularność bądź brak miesiączek warto skontaktować się ze specjalistą ginekologiem.