Co może powodować przewlekły kaszel u dziecka?

Witam, mój 8 miesięczny synek przez 2 miesiące był leczony z powodu kaszlu (mokry kaszel, dużo wydzieliny). Leczony był antybiotykami - nie pomagało, na alergię - leki wziewne rozszerzające oskrzela, przeciwalergiczne nie pomagały. W koncu po 2 miesięcach leczenia u róznych specjalistów dostał odoskrzelowego zapalenia płuc (widoczne tylko na zdjęciu), astmy oskrzelowej, nieżytowego zapalenia uszu, gardła. Wyniki badań również były niepokojące - silnie odwodniony z powodu bagatelizowanym przez lekarzy biegunek, wysoka leukocytoza, z posiewu - liczne bakterie candida, b. liczne streptococcus i in. Po ustąpieniu stanu zapalnego w organiżmie tj. po 11 dniach mój synek zostal z delikatnym kaszlem i wciąż charczący wypisany ze szpitala, jednak kaszel się nasilił. Teraz kaszle tak, jak przez te ostatnie przeszlo 2 miesiące, przy czym zaznaczam ze jest to mokry kaszel, z nadmiarem wydzieliny.

ponad rok temu

Witam serdecznie,
Z pewnością sytuacja wymaga wyjaśnienia.

Nawracające infekcje dróg oddechowych mogą wynikać z alergii. Mogą wskazywać także na astmę oskrzelową. Wart również wykluczyć choroby pasożytnicze. Rozumiem, że na zapalenie płuc była stosowana antybiotykoterapia - nie jest wykluczone, że powstała biegunka była jej efektem - antybiotyk mógł spowodować zahwianie równowagi bakteryjnej w jelitach. Nie można również wykluczyć, że ponowna obecnie infekcja dróg oddechowych jest po prostu zupełnie nowym zakażeniem, do którego mogło dojść w wyniku obniżonej odporności po chorobach, leczeniu oraz z powdu sprzyjających warunków atmosferycznych (temperatura powietrza, suche powietrze w pomieszczeniach ogrzewanych).
Na pewno konieczna jest wizyta u pediatry prowadzącego. Wskazana jest także wizyta u alergologa.
Proszę również pamietać o prawidłowym nawilżeniu powietrza w pomieszczeniach.
Pozdrawiam