Zapytaj lekarza

7 1 6 , 5 4 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Uporczywy i rwący kaszel

Witam, mam 27 lat. Mam problem z kaszlem, który męczy mnie od 3 tygodni. Na początku objawiał się często, teraz rzadziej, ale jest męczący i rwący. Robiłem RTG płuc, ale nie ma zmian, więc co to może być? Czy mam się czegoś obawiać? Nie palę, lecz w pracy palą. Proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA, 28 LAT ponad rok temu

Jak leczyć alergię?

Szacuje się, że na choroby alergiczne cierpi prawie 15 mln Polaków. Jakie są skuteczne metody walki z tą dolegliwością, tłumaczy prof. Piotr Kuna, alergolog.

Witam serdecznie!

Najczęściej w Pana wieku kaszel jest spowodowany toczącymi się infekcjami dróg oddechowych. Na zdjęciu płuc widoczne są jedynie dolne drogi oddechowe, tak więc nie można wykluczyć, że przyczyną kaszlu jest zakażenie innego fragmentu dróg oddechowych. Jednak bez badania i dokładnego zebrania wywiadu (m.in. czy występuje gorączka lub stan podgorączkowy; katar; czy kaszel jest suchy czy mokry; jak wygląda wydzielina itp.) nie ma możliwości aby postawić rozpoznanie. Z tego powodu wskazana jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu.
Natomiast kaszel może być również objawem innych schorzeń - alergii, astmy oskrzelowej, chorób układu sercowo-naczyniowego, choroby nowotworowej.
Proszę również zwrócić uwagę na otoczenie- proszę sprawdzić jakie powietrze jest w pomieszczeniach, czy nie wymaga nawilżenia; proszę również często wietrzyć sypialnię.
Jeżeli lekarz w badaniu wykluczy objawy infekcji, a kaszel nadal będzie się utrzymywał konieczna będzie wizyta u pulmonologa - konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam

Lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy