Co oznacza kłucie klatki piersiowej przy nerwicy?

Dzień dobry. Choruje na nerwicę lękową. Chciałam zapytać czy kłucie po prawej stronie klatki piersiowej przy każdym ruchu, kichaniu, głębszym wdechu może być objawem tej nerwicy? Przy ruchu pojawia się blokada, po czym kłucie mija dopiero po delikatnym pstryknieciu kości po prawej stronie klatki piersiowej co stanowi pewne "odblokowanie". Nie jest to jakieś bardzo bolesne, można z tym żyć, jednak często w sytuacjach stresowych blokuje mi głębszy wdech. Proszę o odpowiedź czy to może być objaw tej nerwicy. Nerwica leczona jest tylko bardzo małą dawką sertagenu, ktory nie przynosi efektów po 5 miesiącach stosowania. Dziękuję z góry.
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Witam,

jeśli farmakoterapia nie przynosi optymalnych rezultatów, wskazane jest równolegle leczenie metodą psychoterapii. W Pani przypadku odpowiednio dobrane leczenie, może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się nerwobólami, tak jak Pani prezentuje lub też inne objawy, takie jak; np. tachykardią (szybkie tętno), wysokie ciśnienie krwi, problemy gastryczne, ucisk w klatce piersiowej (taki dyskomfort), klucha w gardle, napięcie mięśniowe, niepokój (lęk), bóle pleców, karku, bóle głowy, w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego).
Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania,
Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne,
W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów, poprawi się Pani jakość życia.

Pozdrawiam serdecznie

0

Witam. Proszę udać się na diagnostykę do lekarza, aby ten wykluczył biologiczne przyczyny bólu. Dopiero po tym, objaw można rozpatrywac jako psychogenny.
Skoro leki nie przynoszą rezultatu, zalecam aby udała się Pani na psychoterapię. Polecam nurt psychodynamiczny, który zakłada że na nasze życie ma wpływ nieświadomość.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty