Co oznacza nagły wzrost poziomu TSH?

Witam w marcu robiłam badanie TSH, wyszło mi nieco powyżej 5. Dostałam Euthyrox 25, 1 tabletkę codziennie na czczo. Dzisiaj odebrałam wynik TSH, mimo regularnego zażywania leków TSH wynosi 8,25. Leczę się endokrynologicznie od 15 lat, nigdy nie miałam aż tak wysokiego. Czym może być spowodowany taki skok TSH? Czy powinnam się martwić?

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

wartość TSH wzrasta wtedy, kiedy w organizmie jest za mało hormonów tarczycowych (tyroksyny i trójjodotyroniny). Możliwe, że konieczne będzie zwiększenie dawki stosowanego przez Panią Euthyroxu - o tym jednak musi zdecydować endokrynolog, u którego Pani się leczy, dlatego też sugerowałbym odwiedzenie wymienionego specjalisty.