Co oznacza niepokój i kołatanie serca?

Mam 19 lat. Od kilku dni pojawilo sie u mnie dziwne uczucie niepokoju, lęku, kolatanie serca. Przez to mam problemy ze snem, przy kazdej probie zasniecia łapie mnie paraliz senny, gdy juz mi uda sie zasnac, budze sie kilka razy w nocy co juz jest dla mnie normą. W ciagu dnia jestem senna, bez energii, wybucham agresja i zloscią ogolnie jestem rozdrazniona, boli mnie czesto glowa i brzuch. Biegunki i czeste zaparcia - problemy z jelitami od 2,5 roku. Biore leki na wspomaganie pracy jelit. Przed snem sie wyciszam, staram sie nie stresowac, biore magnez. Chciałabym juz czuc sie normlanie, z checiami do zycia jak kazdy w moim wieku. Lekarz zbywa sprawe. Co to moze byc, co robic?

Witam
Opisane objawy są prawdopodobnie objawami psychosomatycznymi w kierunku nerwicy, jednak odpowiedź na portalu niewiele pomoże. Proponuję zgłosić się do doświadczonego terapeuty, aby "rozkminować" przyczyny symptomów i podjąć działania terapeutyczne.
Pozdrawiam
Anna Szyda

Witam,
problemy mogą mieć podłoże psychogenne, zalecana jest szczegółowa diagnostyka.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie