Zapytaj lekarza

7 4 2 , 5 4 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co mogą oznaczać kołatanie serca, ataki podwyższonego ciśnienia, brak apetytu i drętwienie ciała?

Od maja 2018 żyje w stresie, chociaż wszystkie sytuacje, które się do tego przyczyniły skończyły się dobrze. Na początku lipca złamałam zab w wyniku czego 2 tygodnie temu wszczepiono mi implantu. Mimo iż wcześniej była to dla mnie sytuacja stresująca to wydawało mi się że sobie z nią poradziłem. Od zabiegu nie czuje się dobrze. Mam ataki podwyższonego ciśnienia, zwłaszcza tego rozkurczowego w okolicach 100 i kołatanie serca. Ciało się spina a kończymy dretwieją. Nie mam apetytu, zmuszam się do jedzenia. Co powinnam zrobić? To jest straszne uczucie.
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Kołatanie serca

Polecam konsultację z psychologiem - prawdopodobnie pomoże nauczenie się nowych metod radzenia sobie ze stresem. Chroniczny stres może powodować tskie objawy psychosomatyczne. Zatem trzeba aktywnie niwelowac napięcie. Pozdrawiam

0

Witam,
wskazana jest diagnostyka, konsultacja kardiologiczna, jeśli zostaną wykluczone choroby serca, można zbadać czynnik psychogenny.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne, W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy