Co oznacza nieznaczne obniżenie wysokości trzonu Th12 w przedniej części?
Witam wszystkich. Potrzebuje porady pomocy w wyjaśnieniu mojego wyniku badania USG odcinka lędźwowego, a brzmi on tak- 1.nieznaczne obniżenie wysokości trzonu Th12 w przedniej części-nie można wykluczyć potrzebnego złamania. 2.na poziomie L5/S1 kręgozmyk tylny, trzon L5 przemieszczony ku tyłowi do 5mm. Taki wyszedł opis do zrobionego zdjęcia odcinka lędźwowego i nie wiem czy mam się bać, czy mam się oszczędzać, i co o tym myśleć. Czekam za wizytą do ortopedy i mimo to proszę o pomoc

MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie,
Związku z tym, że opis sugeruję, że mogło dojść do złamania kręgu (nieznaczne obniżenie wysokości trzonu kręgu Th12), warto byłoby zrobić badanie gęstości kości - densytometrię w lokalizacji kręgosłupa lędźwiowego oraz bliższego końca kości udowej pot. szyjka kości udowej. Złamania takie, jeśli nie doszło do urazu np. komunikacyjnego bądź sportowego oznaczać mogą problemu z obniżoną mineralizacją - osteoporozą. Co do oszczędzania się to myślę, że do znalezienia przyczyny jest to wskazane. Niemniej jednak wskazana jest u Pana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Pozdrawiam.