Zwapnienie aorty brzusznej i obniżenie trzonu kręgu

Tomografia komputerowa jamy brzusznej, wykonana z 2-a kontrastami, wykazała m.in zwapnienie aorty brzusznej i obniżenie trzonu kręgu th12, jak przy osteoporozie.Czym te zmiany grożą i co dalej robić?Densytometria szyjki kości udowej,zrobiona ok.2 tygodnie przed tomografią,wykazała,jak od wielu lat,osteopenię.Dziekuję uprzejmie za odpowiedź.

Witam serdecznie,

Zwapnienia w aorcie brzusznej, które wykazała tomografia komputerowa, częściej występują u kobiet i osób starszych. Związane jest to u kobiet ze zmienioną gospodarką hormonalną, a także wapniową w okresie pomenopuzalnym. Dlatego jeśli chodzi o zwapnienia w aorcie brzusznej, sugerowałbym z wynikiem udać się do lekarz internisty w celu konsultacji.
Z kolei obniżenie trzonu kręgu jest charakterystyczne dla złamań osteoporotycznych (niskoenergetycznych) czyli w przebiegu osteoporozy. Wynik densytometryczny szyjki kości udowej wskazuję na osteopenię czyli zmniejszoną masę mineralną kości. Najnowsze badania epidemiologiczne wskazują, iż najczęstsze złamania niskoenergetyczne występują w rozpoznanej densytometrycznie osteopenii. Dlatego sugeruję aby udała się Pani z wynikiem do lekarza reumatologa i ortopedy w celu konsultacji i włączenia działań profilaktycznych (suplementacja witaminy D3 oraz wapnia), a także ewentualnego włączenia leczenia.

Pozdrawiam.